Lalka Barbie, czyli zabawka budząca kontrowersje

Lalka Barbie w pigułce, czyli kilka ważnych informacji.

Marzeniem każdej małej dziewczynki jest posiadanie lalki Barbie. Lalki te mają to do siebie, że są idealne, mają duży dom, całą garderobę sukienek, kabriolet i inne niebywałe akcesoria. Lalki Barbie zostały pokochane przez dziewczynki, z tego względu bez przerwy od lat sześćdziesiątych jest ona jedną z najstarszych zabawek na rynku, której popularność cały czas się utrzymuje, a każdy z nas choć raz miał taką lalkę w ręku. Barbie jest zdrobnieniem od imienia Barbara, a tak miała na imię córka twórczyni tej popularnej lalki. Od wieków jest ona bestsellerem i marzeniem wielu dziewczynek, dzięki temu nie ma problemu z jej zakupem, gdyż można ją znaleźć w niemalże każdej ofercie sklepu z zabawkami oraz zdarza się ją spotkać nawet w supermarketach.  Skąd wynika popularność lalki Barbie? Otóż, jest ona pewną wizją przyszłości, mimo, że wygląda idyllicznie, to maluch może wejść w rolę rodzica przyjmując jego wizję świata i dzięki temu uczy się dorosłego życia i próbuje budować relacje.

Dlaczego lalka Barbie budzi kontrowersje?

Barbie jest ucieleśnieniem wyobrażenia kobiety wyidealizowanej, bez żadnych problemów i niedoskonałości. Akcesoria lalki Barbie pozwalają przenieść się z zabawą w świat pełen luksusów, gdyż ma białego konia, kabriolet, całą garderobę sukni i najprzystojniejszego chłopaka. Lalka Barbie ma to do siebie, że zawsze sobie radzi, obojętnie w jakiej odsłonie je spotkamy – czy będzie tajnym agentem, policjantką, astronautką lub księżniczką. Niestety pomimo wszystko, lalka Barbie promuje nierealny kanon piękna i tym samym narzuca dziewczynkom standardy niemożliwe do osiągnięcia, przykładowo prawidłowy wygląd ciała ludzkiego staje się nieidealny i niezgodny ze standardami Barbie, która jest wyidealizowana i nadmiernie szczupła. Dodatkowo, lalka Barbie ma zarzucanie promowanie konsumpcjonizmu, próżności i innych różnych wartości materialnych, jak różowy kabriolet. Warto wiedzieć, że sprzedaż lalki Barbie w niektórych krajach został zakazany ze względu na to, że została uznana za zagrożenie dla dziecięcej moralności i może prowadzić do zaburzeń żywienia, w celu osiągnięcia przez dzieci idealnej sylwetki, którą posiada tylko Barbie.

Czy lalka Barbie ma zalety?

Każda dziewczynka marzy o lalce Barbie. Dlaczego? Lalki Barbie są zabawką niepowtarzalną, która jest piękna i odpowiednio dopasowuje się do różnych dziecięcych zainteresowań. Lalka Barbie posiada wiele akcesoriów, które mogą wpływać na rozwój wyobraźni dziecka, gdyż może ją dowolnie ubrać i uczesać. Co więcej, wymyślono wiele nowych scenariuszy dla lalki Barbie, która nieraz jest policjantką, weterynarzem lub detektywem, co pozwala kształtować kreatywność dziecka. Dodatkowo, lalka Barbie daje możliwość zabawy z rówieśnikami, poprzez co dziecko rozwija się społecznie i emocjonalnie, a jednocześnie rozwija umiejętność dzielenia się z nimi.